VLIW Mimarisi

VLIW (Very Large Instruction Word) bir işlemci mimarisidir. Özelliği uzun bir komut içindeki birden fazla küçük komutları aynı anda (paralel) yürütebilmesidir. Superscaler işlemcilerden tek farkı yürütülecek komutarın sırasının derleyici tarafından (statik) belirlenmesidir. Super scaler işlemcilerde yürütülecek komutlar, yürütüleceği zaman donanım tarafından (dinamik) sıraya sokularak paralel işletilir. WLIW mimarisine ait bir komut aşağıdaki gibi olabilir:

Yukarıdaki komutu yürütecek işlemci 1 hafıza ünitesine, 3 matematik ünitesine ve 1 dallanma kontrol ünitesine sahiptir. Basitce gösterilmiş tasarımı şu şekilde olabilir:

Bu şekilde komut seti ile yapılan paralel komut yürütme ILP (Instruction Level Parallelism) olarak adlandırılır. Komut seti ile yapılan paralel komut yürütmeden dolayı işlemci donanımı basitleşmiş olur. Buna karşılık komutları üreten derleyici üzerine büyük bir yük oluşturur. WLIW işlemciler için yazılan derleyiciler diğer derleyicilere göre daha komplike yapıdadırlar. Günümüzde bazı DSP'lerde kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.